Ārpus mājām · Ģimene

Vegāni ceļo!

Doties pasaulē vienam vai ar savu labāko draugu ir aizraujoši un bezrūpīgi.

Pat, ja esi vegāns.

Bet, kā ir ceļot ar bērniem un vai ceļošana ar bērniem vegāniem ir sarežģītāka?

Ceļot ar bērnu/bērniem ir forši, nogurdinoši un emocionāli bagātinoši. Chadye (2015. gada janvāra izlaidums) mums vecākiem līdzi braukā jau kopš 4 mēnešu vecuma. Chester (2017. gada maija izlaidums) pirmo reizi lidoja 2 mēnešu vecumā. Teiksiet- kur jādzenas? Bet, ja “visi radi dzīvo ārzemēs” un vecākiem vēl arī ārzemju darīšanas, tad bērniem būs vien jāpierod, ka tāda ģimene tikusi. Mēs neceļojam vienreiz, divreiz gadā pāri visiem kontinentiem, bet 6-8 reizes gadā mums ir īsie lidojumi (līdz 4 stundām) un/vai viens tālāks lidojums. Zināma pieredze pēdējo trīs gadu laikā ir uzkrājusies. Par #vegantravel es mazliet jau rakstīju savās oktobra piezīmēs (lasi te!).

The Aiga blogā (te!) padalījās ar diezgan apjomīgu padomu/pieredzes rakstu, par to, kas jāņem vērā, ceļojot ar bērnu. Palasiet! Noderēs! Es nedaudz pakomentēšu šo tēmu no mūsu – vegānu- viedokļa.

Atceries! Katrs bērns ir savādāks gan uzvedībā, gan fiziskajā attīstībā. Tāpat atšķirīga ir mūsu- vecāku- attieksme un audzināšanas metodes. Atrodi, kas der Tev, un dzīvo bez salīdzināšana un sirdsapziņas pārmetumiem.

Kas tad ir galvenais (vegānu) ceļojuma laikā? Tu domā ainavas un klimats, kultūra un tradīcijas? Nē! Ēšana, protams! Daudz ainavas nepaskatīsies, ja sīkajam oma slikta un spēka nav, jo puncis tukšs (tas pats attiecas arī uz mani, esmu nikna, ja izsalkusi). Bet vegāniem, vai uz maizes un banāniem jādzīvo (to, ko parasti var nopirkt jebkurā veikalā), vai tomēr ēšanas pauzes jāizplāno iepriekš.

Pirms ceļojuma. Nez, nez, vai vajadzētu ēst vēderu mīkstinošus ēdienus un “spiest” uz ūdeni. Papildus gājieni uz labierīcībām nevienam (vecākiem vai bērniem) omu neuzlabos. Attiecas, kā uz vegāniem, tā uz citādiēdājiem.

Lidostā. Patīkami, ka ar vien vairāk redz augļus un dārzeņus tirgojam lidostās. Starbucks ir vienmēr a good idea, jo būs gan augu piens, gan vegāniskas maizītes. Līdzās šampāniešu bāriem strauji aug svaigu sulu bāri, turpat nopērkamas dažādas veselīgas uzkodas. Tā būs laba alternatīva izsalkuma remdināšanai. Katrā lidostā 100% var nopirkt – riekstus, enerģijas batoniņus, Oreo cepumus, tumšo šokolādi, Pringles čipsus un kādu dzērienu, restorānā var pajautāt tikai kartupeļus frī vai tikai rīsus (lidostā būs grūti sarunāt – uztaisiet man, lūdzu, atsevišķi dārzeņu salātus ar eļļu, jo nedz laika, nedz resursu šādiem pasūtījumiem nav), suši restorānā var meklēt vegānisku damplingu vai jautāt pēc vegāniskiem suši. Ļoti reti vai nemaz neredz tirgojam augu pienu preses kioskos. Žēl. (Atminos, ka Lisabonas lidosta patīkami pārsteidza ar dažādu garšu Alpro pieniem lidostā). Ar augstāk minēto plus kādu dzirkstošu, garastāvokli uzlabojošu dzērienu, viens skaists, jauns, brīvs kā putns ceļotājs vegāns var mierīgi iztikt, bet es te par bērniem vairāk : ) un tos uz oreo diētas uzlikt kaut kā tomēr negribas. Braucot uz Āzijas pusi, arī ar ēdienu būs vieglāk – viņiem vegānisms nav svešs.

Lidojuma laika ēdiens. Labi, ja viens lidojums, bet, ja ar pārsēšanos, tad līdzi ņemamā pārtika aizņems lielāko daļu rokassomas. Mums tā noteikti ir. Garajos lidojumos noteikti rezervē vegan option ēdienu, ko pasniegs lidsabiedrība. Pieredze liecina, ka ēdiens būs… nekas īpašs, tā, lai badā nebūtu, bet ne vairāk (savādāk ir Business & First Class, bet šis stāsts ne par mums). Jāņem vērā bērna ēšanas paradumi un vēlmes. Iespējams, lidsabiedrības piedāvājums bērnam nepavisam nepatiks. Es garākiem pārlidojumiem līdzi ņemu uzkodas un pamatēdienu. Kāpēc pamatēdienu? Tāpēc, ka ne vienmēr zinu, vai lidostā būs iespēja paēst vegāniski un tāpēc, ka lidmašīnā jau nu noteikti “kārtīgu ēdienu” iegādāties nevarēs. Tas pats attiecas uz uzkodām. Lidmašīnā bezmaksas izsniegtās uzkodas reti (lai neteiktu nekad) ir vegāniskas, labākajā gadījuma lakto-ovo cepums būs. Nopirkt var junk food – čipsus un varbūt kādu saldumu. Citādiēdajiem ir grūti šo saprast… Bet pamēģini, citēdāj, nākamreiz esot lidostā, būt vegāns un pabarot bērnu : )

Uzkodu idejas: sausmaizītes, olīvas, mājas gatavotas maizītes ar vegānisku pildījumu, cepumi, mini picas, dārzeņi (jau sagriezti) un augļi, pupiņas, zirņi, čupačups (eko, mio, bio, organiko). Galvenais, lai viss ir cietā formā, ne mīksts, slapjš un drūpošs, kas rādīs tikai papildus netīrību apkārt un klēpī.

Rieksti. Vegānu benzīns un asinis, bez tiem nekad un nekur, bet… Reiz, lidojot uz Ungāriju, lidmašīnas personāls aizliedza ēst līdzpaņemtos riekstus, riekstu produktus, jo kādam pasažierim bija asa alerģiska reakcija uz riekstiem. Kopš tā lidojuma rieksti vairs nekad nav pamatuzkoda.

Pamatēdiena idejas: makaronu/rīsu/kuskusa/ utml. salāti “Vienkāršie” (dārzeņi, eļļa, garšvielas). Sātīgi paēdis, bērniem parasti garšo un, galvenais, ēdiens, kas nerada pārlieku nekārtību. Var iepakot kastītē (noderēs arī ceļojuma laikā- lasi zemāk) vai maisiņā (paēd un izsvied, taču ļoti nestilīgi un dabai nedraudzīgi).

Ceļojuma galamērķis. Jo siltāka valsts, jo vieglāk ar ēšanu. Daudz pieejamāki augļi un dārzeņi, svaigēšana tās garšīgākajā izpausmē. Bieži nacionālie ēdieni ir vegāniski, to īpaši neizceļot (piemēram, Spānijā, Itālijā, Grieķijā, Gruzijā). Āzijā, kā minēju iepriekš, vegānisms uzturā nav svešs. No kurienes tad tofu nāk? : ) Indijā būs grūtāk liellopa gaļu atrast nekā lakto-ovo veģetāru ēdienu (tas gan mainās, indieši lēnam aizmirst savas reliģiskas saknes un rietumu dzīvnieku rijība uzglūn sabiedrībai kā sērga). Dodoties uz Skandināviju arī būs vegāniski viegli – skandināvi ir tik bailīgi no konfliktiem, tāpēc visa veida alerģisks/reliģisks/uzskatu uzturs ir plaši pieejams. Protams, tas nenozīmē, ka vegāniski restorāni ir uz katra soļa, zināma informatīva sagatavošanās ir neizbēgama.

13 vienkārši ieteikumi, kas atvieglos ceļošanu vegāniem:

happy cow aplikācija palīdzēs atrast vietu, kur vegāniski paēst visā pasaulē

– pievienojies galamērķa vietējai vegānu grupai Facebook– uzzināsi dažādus praktiskus sīkumus, kas atvieglos iepirkšanos, sadzīvi un ēdināšanu

-pievienojies Facebook grupai Vegan Travel (te!) un paskaties info par izvēlēto galamērķi

– sociālajos medijos meklē hashtag #vegantravel vai seko saviem favorītblogeriem, kas noteikti kādreiz padalās ar saviem ceļojumu aprakstiem

-ja plānots iepirkt ēdienu tūlīt pēc piezemēšanās, noskaidro iepriekš, līdz cikiem strādā veikali un valsts brīvdienas jeb sarkanās dienas. Tā saucamie veselīgās pārtikas veikali vienmēr piedāvā plašu vegānisku produktu izvēli. Ne visās valstīs alkohola tirgošana līdzinās Latvijas piemēram. Skandināvijā alkoholu nevar nopirkt plauktā blakus maizei. To tirgo valsts kontrolēti veikali ar ierobežotu darba laiku. Var palikt bez vīna glāzes vakara atpūtai, ja laicīgi neiegādājies dzērienu

– savlaicīgi ieplāno izklaides, atkarībā no ceļojuma mērķa, valsts un interesēm. Īpaši svarīgi, ja ceļojums ir kopā ar draugiem, radiem vai grupā, kurā jūs esat vienīgie vegāniska dzīvesveida kopēji. Vēlos minēt, ka čārteri mēdz būt grūtākais/kaitinošākais ceļošanas veids, jo izklaides, piemēram, trenētu delfīnu skates vai jāšana uz kamieļiem, bieži vien ir izplānotas visai grupai un iekļautas cenā. Vislabāk pirms biļetes iegādes pārliecināties, kas tieši cenā ir iekļauts, lai ar savu braucienu nenāktos atbalstīt vardarbību pret dzīvniekiem

– sava ēdienu kastīte, karote, dakša, krūze un nazis- ar šo aprīkojumu var tālu tikt! Vietējā tirgū nopirkti dārzeņi un augļi, kastītē uzbriedinātas auzu pārslas vai no restorāna paņemtais doggy bag pēc sātīgām vakariņām un diena pludmalē, kalnos vai ceļā uz citu pilsētu izglābta

– iemācies atslēgas vārdus (dzīvnieku valsts produktus), lai atvieglotu produktu iepirkšanu/etiķetes lasīšanu. Tāpat noderēs zināt, kā pateikt gaļu/olas/zivis/pienu nē. Vēl labāk- sagatavo tekstu uzrakstītu uz lapas, lai var parādīt pārdevējam/viesmīlim, jo, pieļauju, Tevis perfekti izrunāto ķīniešu vārdu ķīnietis Ķīnā tik un tā nesapratīs : ) Varbūt laiks iegadāties vegāna pasi, ko izdevusi The vegan society? Vairak info te!

– ir! ir, protams, vegan only/vegan friendly viesnīcas. Pati gan nevienu vēl neesmu apmeklējusi, bet vari ieskatīties veganhotels.com, vegan-welcome.com vai veggie-hotels.com u.c. Tas, ko noteikti vajag darīt, rezervējot viesnīcu, ir ierakstīt komentārā, ka augsti novērtētu vegāniskas brokastis (uzskaiti, ko tu vēlies redzēt uz galda) vai vismaz augu pienu. Divreiz gadā mēs dodamies uz Latviju. Esam palikuši daudz dažādās mazākās viesnīcās Rīgā (nevis lielajās Radisson). Līdz šim neviena viesnīca nav piedāvājusi augu pienu brokastu pamatklāstā, uz mūsu savlaicīgi izteikto komentāru par vegāniskām brokastīm dažas viesnīcas ir atsaukušās un sagatavojušas kādu sojgurtu un augu pienu, citas ignorējušas to

– mūsu ģimene ir lieli Airbnb fani. Tāpēc, ka: x piedzīvot īstu vietējo dzīvokli/māju, x bērniem vairāk vietas izskrieties nekā viesnīcā,  x iespēja pagatavot maltīti, x sajūta – būt ciemos, bet mājas. Couchsurfing arī ir laba alternatīva, pārnakšņojot pie vietējā vegāna, tiesa gan, šis variants nebūs ērtākais ģimenei ar bērniem. Varbūt tev ar tas noder?

– apzini galamērķa kulturālo un sadzīves interešu loku, lai tevi nepārsteidz nesagatavotu nācijas attieksme un tradīcijas, kurās iekļauta dzīvnieku izmantošana

– viesnīcās piedāvātā ķermeņa kosmētika parasti ir grūti nosakāmas izcelsmes produkts. Jo dārgāka viesnīca, jo lielāka cerība, ka prece ir eko mio bio organiko, taču vai vegāniska?

-piena proteīna alerģija. Šo vajag iemācīties pateikt ļoti pārliecināti tajos dzīves posmos, kad Tavs bērns ir kļuvis atkarīgs (lasi ar smaidu) no augu piena. Mūsu piemērs – Chadye kādu brīdi ap divu gadu vecumu nedzēra neko citu, kā tikai auzu pienu. Tas bija viņa dzēriens un reizēm arī ēdiens. Atstāt bērnu bez auzu piena uz stundām 8 es tiešām nevarēju, tāpēc visos lidojumos ņēmu līdz litra paku ar oatly auzu pienu. Protams, lidostas apsardzes kontrole nebija priecīga šo redzot, bet ar mazliet dusmīgu un nopietnu seju, ar čīkstošu bērnu uz rokas un krietnu rindu cilvēku aiz sevis, saki: “Bērnam ir piena proteīna alerģija, augu pienu nav iespējams nopirkt lidostā (ja ir, tad, lai parāda, kur)… Es labprāt parunāšu par to ar Jūsu maiņas atbildīgo vadītāju…. Jā, es varu jums nodemonstrēt un pagaršot dzērienu uz vietas, utt. …” Dzēriens tiek reģistrēts kā bērnu ēdiens vai medikaments un atļauts ņemt līdz. Šo gan nevajadzētu ļauni izmantot, bet man tas neatsverami atviegloja dzīvi.

Mūsu mazais galamērķu tops:

Zviedrija– jo šeit ir mājas un viss zināms. No Latvijas skatu punkta – tuvās ārzemes, piedzīvojums kuģojot vai īss lidojums. Vegāniski ērts galapunkts.

Spānija– jo šeit arī mājas. Un saule un jūra. Un svaigi, gardi dārzeņi un augļi. Nav tālu, bet piedzīvojums liels. Vegāniski ērts galapunkts.

Latvija– jo šeit arī mājas. Un uz Latviju jābrauc radus apciemot un uz Terapiju paēst.

Īslande– mūsu pēdējais ceļojums ārpus komforta zemēm (Latvija, Zviedrija, Spānija). Reikjavika ir jāizjūt. Vegāniski ērts galapunkts.

ŅujorkaI (sirsniņa) NY kā uz krekliņa. Vegāniski ērts galapunkts- gan dārgāk un pa šiko, gan lētāk un vienkāršāk.

Vācija– Nedēļas nogale Berlīnē un vegāns laimīgs. Paēdis, saģērbies un vegānisko Bailey’s padzēries.

Es nekad neesmu bijusi Dienvidamerikā, Ķīnā un tā, Austrālijā un Āfrikā nē un vēl kaudzē valstu nē, tāpēc, ja Tev ir vegan travel pieredze turp, lūdzu, padalies komentāros!

Lai laimīgs ceļš! Cerams šis noderēs! Mūs skaties Instagram @vegkid

 

2 thoughts on “Vegāni ceļo!

  1. Labdien! Brīnišķīgs blogs un ļoti labas idejas!! Paldies! Tikai gribēju piebilst, ka bloga izvēlēto fontu ir ārkārtīgi grūti uztvert, tāpat kā to, ka ir nenormāli teksta blāķi, bez attēliem. Varbūt varat uzmest aci iedvesmai Seek the simple latviešu blogam, manuprāt, viņi ir diezgan veiksmīgi atraduši balansu starp tekstu un attēliem un blogu ir ļoti ērti lasīt.

    Like

    1. Kordoba, mana mīļā/mīļais 🙂 paldies! Es Tev visā piekrītu! Tajā brīdī, kad blogam tiks atvēlētas vairāk kā 5 min pirms aizmigšanas, es noteikti noteikti to uzlabošu ❤

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s