Ģimene

Grāmatas par vegānisku dzīvesveidu

Paturēt rokās jaunu grāmatu, pasmaržot un izšķirstīt, ir vienreizēja un neatkārtojama sajūta. Mūsmājās ir izglītojošās un skaistās grāmatas par vegānisku dzīvesveidu. Un vēl pāris parastās recepšu grāmatas, tās, kuru saturu internetā var atrast. Un arī tās grāmatas, kuras par nieka naudiņām pārdod pārtikas preču veikalos pie kases – kā zaļie kokteiļi un smūtiji, sulu noslēpumi, 100 zaļie salāti utt. (tāpat kā Tu arī es tās esmu nopirkusi, trīs reizes atvērusi un aizmirsusi par to eksistenci). Bet tagad par tām grāmatām, kuras mums plauktos pirmajās rindās stāv:

645

My favorite animal families bija pirmā grāmata, ko nopirku, kad tikko uzzināju, ka esmu gaidībās ar savu pirmo bērniņu (Chadye). Man tas bija īpaši- iesācēja veģetāriete, dzīvniekus ieraudzījusi citā gaismā un tādā sapņainā burbulī par gaidāmo bērnu. Perfekta grāmata par dzīvnieku ģimenēm.

Re, ka dzīvo savvaļā nopirkām vienā no pirmajām ciemošanās reizēm Latvijā, kad Chadye bija vien pāris mēnešus vecs. Ļoti mīļas ilustrācijas, izglītojoša un vienkārši saprotama bērnu grāmata par savvaļas dzīvniekiem.

647

Ruby Roth ir viena no atpazīstamākajām grāmatu autorēm, kas raksta par vegānismu bērniem. Izglītojošas grāmatas ar autores ilustrācijām angļu valodā (par tulkojumiem neesmu interesējusies). Es pirmo reizi viņas grāmatu We dont eat animals pamanīju kafejnīcas bērnu rotaļu stūrī, San Luis Obispo pilsētā (ASV). (Chadye bija vien 5 mēnešus vecs, bet grāmatas par vegānismu viņam jau tika skatītas un pirktas). V is for vegan ir sirsnīgākā no visām un paredzēta visjaunākajiem lasītājiem, divas citas ir mazliet skarbākas un sarežģītākas, vecākiem, skolas vecuma bērniem. Atbraucot mājās no ceļojuma, pasūtīju visas trīs grāmatas no Ruby mājaslapas www.wedonteatanimals.com. Ātra piegāde, ar autogrāfu. Instagram @wedonteatanimals vai @ruby_roth

649

Patrick George grāmata Animal rescue ir ĻOTI laba grāmata pirmsskolas un arī skolas vecuma bērniem. Teksta nav, tikai attēli, tāpēc pieaugušajiem viegli “lasīt” grāmatu atbilstoši bērna sapratnei jebkurā valodā. Sirsnīgi iesaku visiem bērniem vegāniem. Instagram @animalrescue-patrickgeorge

Jannika Navjord ir zviedriete- vegāne, mamma, dzīvnieku tiesību aktīviste. Viņas jaunākais bērns ir nepilnus divus gadus vecs un Jannikai pietrūka vienkāršu bilzu grāmatu par vegānisku dzīvesveidu tieši mazākajiem. Tāpēc viņa pati uzrakstīja divas nelielas, vienkāršas grāmatiņas zviedru valodā par bērnu vārdā Soya (Soja). Viena grāmata par to, ka Soya nevēlas iet uz Zooloģisko dārzu, lai gan draugi turp iet. Otra- par to, no kā gatavots Soyas ēdiens. Es nopirku grāmatas, jo tajās ir attēloti ēdieni, ko Chadye atpazīst, tāpēc, ka tās ir zviedru valodā un Chadye dzīvo zviedru sabiedrībā (darba jeb bērnudārza valoda ir zviedru) un tāpēc, ka man ļoti simpatizē Jannikas uzņēmība (web info te!). Instagram @jannika.navjord

651

Vēl viena Ruby grāmata mūsu plauktā. Grāmata bērniem par ēst gatavošanu The help yourself cookbook for kids. Teksts, ilustrācijas, realizācija pašas Ruby. Angļu valodā. Receptes vienkāršas un aizraujošas, īpaši vegāniem iesācējiem, jo tie, kas vegāni kopš dzimšanas, šo visu visdrīzāk jau mājas ir gatavojuši. Domāju, ka skolas vecuma bērnam, kurš uzsācis mācīties angļu valodu, grāmata būtu laba dāvana- vegāniskas receptes plus angļu valodas praktizēšana.

Otra grāmata Gardie brīnumi nav nekāda vegānisku recepšu grāmata, bet vēlos to pieminēt. Tā būs noderīga visām tām mammām, kas čubinās ar bērnu ēdienu. Grāmatā ir daudz, daudz dažādu piemēru, kā no ēdiena izveidot, piemēram lidmašīnu vai tauriņu. Es joprojām neesmu neko pamēģinājusi, bet domāju, ka gan jau pienāks diena, lai, piemēram, noformētu dzimšanas dienas galdu ar kādu ēdamu kompozīciju.

653

OH! Vegānisks miltu, cukura un tauku festivāls! Oh, kā man tas garšo! Visiem garšo! Bérénice Leconte vada vegānisku konditoreju Parīzē (info te!) un ir atrodama instagram: VGpatisserie. Nopirkām šo grāmatu Patisserie Vegan nupat septembrī Francijā, tā ir sarakstīta franču valodā. Nevienu no receptēm vēl neesmu paspējusi sagatavot un diez vai es pati to darīšu 🙂 . Mans partneris ir francūzis, tas būs viņa uzdevums – gatavot man franču smalkos vegāniskos gardumus.

Otra grāmata- Tårtor utan ägg och mjölk (Tortes bez olam un piena) ir zviedru valodā, ko sarakstījusi Karolina Tegelaar. Ļoti kompakta grāmata ne tikai ar receptēm, bet arī ar izvērstu informāciju par knifiem un trikiem, gatavojot vegāniskas tortes. Karolinu var atrast Instagram @swedishvegan un Facebook info te!

655

Forks over knives. Family bija impulsīvs pirkums, jo biju redzējusi viņu (info te!) dokumentālo filmu un katra grāmata, kas domāta vegānu ģimenēm, ir man īpaši interesanta. Šodien šo grāmatu vairs nepirktu, biju vīlusies. Jā, recepšu daudz, bet tās var atrast arī interneta dzīlēs, informācija par vegānisku uzturmācību ir, bet ļoti vispārīga. Instagram @forksoverknives

Vegetarian everyday bija pirmā nopirktā grāmata, kad mēs izlēmām pārtraukt ēst dzīvnieku gaļu. Iedvesmai. Visiem jau ļoti patīk šis sirsnīgais ģimenes uzņēmums, ko sauc Green kitchen stories (info te!). Nevienu citu grāmatu no viņu klāsta gan neesmu pirkusi, tikai apskatījusies. Iedvesma vairs nav tik ļoti vajadzīga (un viņi tomēr nav 100% vegan). Instagram @gkstories

Thug kitchen (info te!) ir brīnišķīga, humoristiska autoru grupa un šī konkrētā grāmata Party grub ir dāvana mums no draugiem. Mēs pat negatavojam pēc receptēm, mēs vienkārši lasām grāmatu un kaifojam. This shit is good, buy this mother fucker. Instagram @thugkitchen

657

Marie Laforet uzrakstījusi grāmatu par tradicionāliem un ne tik tradicionāliem franču ēdieniem, kas veganizēti. Vēl viena grāmata manam partnerim, ja pārņem skumjas pēc bērnības garšas (nopirkām to spāņu valodā, jo to es pārzinu labāk nekā franču).

Raw food, ko sarakstījusi Vibeke Amdisen (info te!) ir grāmata, ko nopirku vēl pirms atteikšanās no dzīvnieku produktiem. Toreiz, pirms gadiem pieciem to izmantoju diezgan bieži, tagad nez kāpēc vairs ne. Būs jāatsāk, laba grāmata gan informācijas, gan recepšu ziņā. Tādam rawfoodistam iesācējam kā es laba.

659

Thrive, ko sarakstījis sportists- vegāns Brendan Brazier, ir grāmata, ko uzdāvināju savam partnerim, jo viņa aizraušanās ir cīņa ar sevi,tālu un ātri skrienot, braucot ar riteni un peldot. Laba grāmata. Ilggadējam vegānam sportistam varbūt arī daudz kas būs zināms, taču par skādi nenāks pārlasīt. Citas Brazier grāmatas neesam nopirkuši, tik vien kā apskatījuši. Instagram @brendanbrazier

Vegan for life ir labākā grāmata- pārdomāta, zinātniski pamatota, daudzpusēja, ko esmu redzējusi par vegānisku uzturmācību. Angļu valodā. Autori atzinību guvuši profesionāļi – Jack Norris un Virginia Messina. Jāzina no A līdz Z visiem, kas plāno lietot uzturā tikai augu valsts produktus.

Jonathan Safran Foer Eating Animals– grūti lasāma, sasodīti mazi burti, daudz lappušu, bet Jonathan Tev atvērs acis uz pasauli, kurā nevelies ieskatīties. Ja izlasot šo Tu turpināsi ēst dzīvniekus, tad sorry, not sorry… Izlasi!

661

Šī ir viena un tā pati grāmata tikai tā zaļā pa kreisi ir mans personīgais eksemplārs, bet to otru aizņemos no bibliotēkas (jaunākais izdevums). Grāmata ir zviedru valodā, vairākkārt uzlabota un pārizdota. Tā ir bībele visām vegānu ģimenēm ar bērniem. Satur krietnu daļu zinātniskas informācijas vienkāršā valodā, kas izskaidro uzturmācības pamatus un lietas, kas sevišķi svarīgas bērniem vegāniem. Jaunākajā izdevumā jau grāmatas virsrakstā minētas grūtnieces – savā ziņā apstiprina, ka tas ir pilnīgi normāli būt vegānei grūtniecei. Kad jautāju bērna medmāsai, kas man jāzina par bērna vegāna uzturu, viņa teica – izlasi šo grāmatu un Tu zināsi visu nepieciešamo. Zinu, ka Zviedrijā grāmata ir pieejama daudzās bērnu ārstniecības iestādes ka informatīvs uzskates līdzeklis.

663

Aleksandra ir vegāne un trīs bērnu mamma, kura sarakstījusi grāmatu vegāniem iesācējiem krievu valodā. Vienkārša, kompakta, saturīga informācija par vegānisma dažādajām šķautnēm. Arī klasiskas krievu virtuves receptes veganizētas. Grāmata pieejama www.alexandravegan.com gan drukātā, gan elektroniskā veidā. Iesaku visiem, kuri labprāt lasītu krieviski. Instagram @alexandraromanova.

665

Chadye ir biedrs Zviedrijas dzīvnieku tiesību aizsardzības bērnu klubā (info te!) un saņem bērniem domāto žurnālu. Nav jau īsti vēl viņa vecumam atbilstošs, bet tā ir iespēja iemācīties dažādas sociālās uzvedības darbības (abonēt žurnālu, būt piederīgam kādai grupai, lasīt utt).

Un blakus žurnāls mammai. Mega labs! Zviedriski. Recepšu žurnāls plus intervijas un jaunumi saistībā ar vegānisku dzīvesveidu. Iznāk katru otro mēnesi. Gaidām ar nepacietību. Info te! 

One thought on “Grāmatas par vegānisku dzīvesveidu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s